Zabrana fizičkog kažnjavanje dece podelila i javnost i struku
16.04.2018. / Izvor: RTS.rs
Statistika pokazuje da se samo 19,6 odsto dece u Srbiji vaspitava nenasilnim metodama

Komitet Ujedinjenih nacija za prava deteta uputio je Srbiji 41 preporuku, među kojima je i zabrana telesnog kažnjavanja dece. Usvajanje novih zakona i uspostavljanja institucije ombudsmana za prava deteta, kao i sistemski nadzor, najbolji su način sprovođenja ove preporuke, kažu u Ministarstvu za rad.
"Batina je iz raja izašla" – odavno je omiljena vaspitna metoda u Srbiji. Batine, poneka ćuška ili šamar, dugo su bile lek za sve: neposlušnost, nedolično ponašanje ili loše ocene u školi. Uskoro će ih, prema preporukama Ujedinjenih nacija, zameniti nove metode.
— Polazimo od toga da treba eksplicitno zabraniti fizičko kažnjavanje dece. Međutim, ne uvodim tu pravnu normu kao represivnu pravnu normu prema roditeljima koji će se zbog nečega kažnjavati i ukoliko upotrebe fizičku silu, to smo definisali kao razvojnu pravnu normu gde u prvi plan dolazi obaveza države da pomogne roditeljima u primeni određenih nevaspitnih metoda vaspitanja — objašnjava Dragan Vulević iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
.jpg)
Foto: Shutterstock
Zabrana fizičkog kažnjavanja dece podelila je ne samo javnost, nego i psihologe. Jedni smatraju da država i zakon ne smeju da propisuju pravila vaspitavanja dece, a drugi da fizičko kažnjavanje nema vaspitnu vrednost.
— Razlikuju se i roditelji i deca, a razlikujuju se i vaspitne situacije. Teško je uvek naći dobro rešenje i dobro odmeriti vaspitni postupak, a jedno od njih je i kazna, za svaku situaciju. To je jedan hod po tankoj žici i nešto u čemu roditelji prave i greške, ali je vrlo važno na koji način posle izlaze na kraj sa tim greškama — napominje psiholog Ivana Orolicki.
Kaznene mere profesora blage
Kriza vaspitanja u porodici prenosi se i u školu. Iskustvo pokazuje da kaznene mere koje nastavnici i profesori smeju da primenjuju, i sami učenici smatraju, blagim i nedelotvornim.
— Misle da te mere nisu efikasne jer su blage, a blage su jer su to uglavnom neki ukori, simbolične kazne. A jedina prava i konkretna kazna od koje deca nekako i strahuju, jeste smanjena ocena iz vladanja — kaže Orolicki.
Zabranom fizičkog kažnjavanja smanjio bi se stepen nasilja, najpre u porodici, a zatim i društvu.
— Telesnim kažnjavanjem se krše prava deteta na potpuni i pravilni razvoj, na poštovanje fizičkog integriteta i ljudskog dostojanstva i jednakost pred zakonom. Ako nije dozvoljeno da telesno kažnjavamo odraslu osobu, ne bi trebalo da kažnjavamo ni dete telesno — smatra Sanja Zrnić iz pi-ar Centra za prava deteta.
Fizičko kažnjavanje dece nije dopušteno ni u zemljama u okruženju, a ovu zabranu prihvatila je i većina zemalja u svetu. Iako istraživanja pokazuju da čak 93 odsto roditelja u Srbiji smatra da fizičko kažnjavanje nije potrebno primenjivati u vaspitanju dece, oko 43 odsto mališana, ipak je doživelo ovakav vid kazne.
Izvor: RTS.rs
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum
rođenja vašeg bebca i pratite njegov
razvoj iz nedelje u nedelju.
Unesite termin porođaja ili datum
rođenja vašeg bebca i pratite njegov
razvoj iz nedelje u nedelju.
Saznajte sve što Vas interesuje. Razmenite iskustva, savete. Pronađite prijatelje i podršku. Priključite se Bebac forumu »
Ostavite komentar

Maša
dok su ljudi normalno imali pravo da svom besprizornom detetu lupe šamar ili ga šljapnu po guzi dok je malo tada nije bilo iživljavanja u školama, vršnjačkog monstuoznog batinjanja i ostalih devijantnih ponašanja, koja su danas popularno zbog licemera kojima su puna usta "dečijih prava",...
Čitaj dalje

Andja
Ako roditelj ne moze dopreti do svog deteta recima i mirnim putem onda je on po meni propao roditelj. Batina nikada nije i niti ce biti dobro sredstvo vaspitavanja deteta. Zato sto se koriste metodom batina zato deca sutradan budu nasilna.